چگونه با رفتار پرخاشگرانه نوجوانان مقابله کنیم؟


آفتاب نیوز :

دکتر مینو رجبی گفت: نوجوانی دوران گذار از کودکی و آغاز بزرگسالی است که در آن نوجوان تغییرات شناختی، جسمی، نیازها، تصمیم گیری و استقلال را تجربه می کند.

وی افزود: در این دوران تغییرات هورمونی زیادی را در نوجوانان مشاهده می کنیم که مشکلات زیادی را به همراه دارد، در این سن نوجوانان در بدن خود احساس راحتی نمی کنند و تغییراتی در مغز و همچنین هورمون های جنسی در بدن ایجاد می شود. مخفی است و فرد نمی تواند با این احساسات و نیازها مبارزه کند. مهمتر از همه، این دوره یک دوره خاص است.

نوجوانی دوره آشنایی است

این استاد دانشگاه بیان کرد: هویت یابی به این معناست که نوجوان نداند کیست و به دنبال چیست، این دوره از نوجوانی با بلوغ شروع می شود و امروزه بسیاری از روانشناسان تا 21 سالگی را دوره می دانند. در دوران نوجوانی، زیرا فرد هنوز هویت خود را پیدا نکرده است.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین و پرشمارترین مشکلاتی که والدین با نوجوانان خود دارند این است که آنها را عصبانی، لجباز و مخالف آنها می دانند که این امر دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن ارتباط نامناسب والدین با نوجوانان است.

این روانشناس تصریح کرد: برخی از والدین مدام می خواهند به زندگی شخصی نوجوان خود دست درازی کنند، در واقع به دلیل تفاوت باورهای خود با فرزندانشان سعی می کنند باورهای خود را به آنها تحمیل کنند و مدام با نوجوان جر و بحث می کنند.

طرف دیگر اطاعت، لجاجت است

وی ادامه داد: برخی از والدین مدعی هستند که پسر نوجوان من قدردان نیست و به حرف ما گوش نمی دهد و توصیه های زیاد نوجوان را نافرمان و لجباز می کند چرا که لجبازی همیشه به دنبال اطاعت است و این همان کاری است که والدین او نمی توانند انجام دهند. او را برای پدر و مادرش می خواهد، چنان لجبازی می کند که انگار از خودش راضی نیست و نمی تواند پدر و مادرش را راضی کند.

وی بیان کرد: برخی والدین از نوجوانان توقعات زیادی دارند و گاه شروع به مقایسه فرزندان خود با دیگران می کنند و کنترل، انتقاد و گلایه هایی که از والدین می کنند باعث می شود هویت نوجوانان را به شدت زیر سوال ببرند.

این استاد دانشگاه گفت: تنبیه و داد و فریاد یکی از کارهای اشتباهی است که والدین با نوجوانان انجام می دهند و این رفتار رابطه والدین و نوجوانان را به شدت تخریب می کند.

هرگز مستقیم یا آشکارا بر یک نوجوان نظارت نکنید

وی تاکید کرد: افزایش ارتباط بین نوجوانان و دوستان باعث نگرانی والدین می شود که این امر بر نوجوانان تاثیر مخربی بگذارد که برای رفع این نگرانی کنترل نوجوانان به صورت غیرمستقیم انجام می شود و در این زمینه والدین همجنس بیشتر هستند. با کودک

وی افزود: این رابطه باعث می شود که والدین اولین فردی باشند که وقتی نوجوان با مشکلی مواجه می شود، او را دوست داشته باشند، با فرزندش درگیر شوند، او و علایقش را واقعا درک کنند.

نوجوانان باید به والدین خود اعتماد کنند

این معلم دانشگاه گفت: والدین باید سعی کنند حداقل یک ساعت مشخص در روز را برای گفتگوی فردی با نوجوان خود در نظر بگیرند و اگر قرار است در خانه قوانینی وضع کنند، نظر نوجوان را جویا شوند.

رجبی تصریح کرد: تغذیه مناسب، خواب کافی و ورزش بدنی در کنترل رفتار نوجوان بسیار موثر است، والدین باید سعی کنند در این دوران اطلاعات لازم را در مورد تغییرات جسمی و روحی او در اختیار نوجوان خود قرار دهند، نوجوان را در حضور عموم تحسین و احترام کنند. او را نگه دار و همچنین استراتژی موثر؛ در واقع والدین باید نوجوان را تشویق کنند که به آنها اعتماد کند نه اینکه از آنها دوری کنند.

این روانشناس در پایان تاکید کرد: والدین هرگز نباید منیت نوجوان را از بین ببرند، مثلا اگر نوجوانی در جمع به آنها بی احترامی کرد در خلوت و تنهایی به حرف او گوش دهند نه اینکه در جامعه با او ملاقات کنند و بدانند. که این گونه رفتارها موقتی است و در نتیجه تغییرات هورمونی و شناختی در نوجوانان رخ می دهد.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما